Magazín Kulturák

Webový magazín věnovaný cz/sk rockové hudbě

Kde punk neumírá aneb Nežfaleš a Supertesla pod naším drobnohledem

O prosincové spolupráci mladé formace Supertesla a punkové legendy Nežfaleš, jsme vás informovali poměrně nedávno. Dnes se téhle skvadře podíváme malinko, jak se říká, na zoubek.

Songy pět ku pěti, jak si je kluci rozdělili, jsou krásnou ukázkou toho, že když se povede najít parťáka, se kterým si sednete, není úspěch moc daleko. 

Na Áčkové straně Nežfalše naleznete starý dobrý rukopis, jemuž dominují vtipné a hravé texty Radka Šedivého. U old schoolovky Fotky, kde ne jednomu z nás mluví text: 

V nepadnoucím tričku a s debilním účesem,
jsem ten, co mrknul,
a tím zkazil třídní fotku všem,

přímo z duše. Nemůžeme se zde ubránit vzpomínce na školní léta plná sestřihů podle hrnce, puberťáckých poznámek a třídních či ředitelských důtek.
Krásné to časy.
Stejně tak, koho nenapadlo aspoň jednou sáhnout po Vodce a Lexaurinu, když vztah, jež měl vejít do dějin končí v propadlišti času.
Skutečnej problém je jinde, dle našeho názoru, klukům opravdu malinko problém dělá. Ne, že by se nám přímo nelíbil, ovšem nabyli jsme pocitu, že se v téhle tónině Nežfaleš zkrátka nenašli. 

Držet by se měli, parafrázujeme-li název jejich další písně toho, co jsou. 

Ale máš recht, je to fér,
že jsme, co jsme, a máme na výběr.

A právě proto, že máme na výběr i my, tuhle pecičku vám servírujeme přímo pod článek, jelikož poslední, ještě nezmíněná, novinka Drž nám tam nahoře fleka nám přijde jako tradici podporující song, který nepřichází s ničím novým. Neurazí, ale bohužel, ani nepřekvapí. Sedí-li vám ovšem styl téhle kapely, rozhodně z ní zklamaní nebudete.

V závěru jsme tedy nuceni konstatovat, že z počtu 5 nás nadchly celkem 3 počiny. Nežfaleš svůj Zločin z vášně zkrátka nepřekročili, a proto je hodnotíme jako 6/10.

Příjemným překvapením se pro nás stala naopak Supertesla. Ačkoliv byla zpočátku jednou velkou neznámou, nemáme jí v závěru prakticky co vytknout.  “Otevírák” Tancuj, plný energie, nabírající postupně na pořádných obrátkách, vás donutí zvednou zadek ze židle a rozhýbat ho v rytmu kytary, bubnů a zpěvu. Nemusíte se bát infarktu, jelikož vaši rozjetost pozvolna zklidní tóny nastupující se songem Začnou spolu mluvit, kde najedeme (stejně jako u Nežfalšovské Vodky a Lexaurinu) na vztahovou rovinu, vypovídávající se z myšlenek, které potkaly asi všechny, kdo zažili rozchod nebo chvíli odmlky. 

V podobném duchu se line i píseň Tep, malinko narušená nastupující nostalgickou Písní jako porcelán, která je černou kaňkou na jinak čisté desce. Nicméně vše nakonec zachraňuje finish v podobě New Orleans.

V té jsme se takříkajíc zhlédli. No posuďte sami, je možné se do textu:

I když to mezi náma rezaví,
pořád ten příběh chceme psát,
o našem Fordu, co nestaví a zatím plnou nádrž má

nezaposlouchat? Asi se z nás prostě s přibývajícími léty stávají romantici. 

Supertesla od nás odchází s hodnocením 9/10, a tím posouvá tenhle společný split na vyprůměrovanou osmičku. 

A vy už nečtěte, a raději taky poslouchejte. Tohle vás prostě dostane:

Komentáře