Magazín Kulturák

Webový magazín věnovaný cz/sk rockové hudbě

Kečup z The Fialky:Hrozně bych si přál, abychom hráli dalších 20 let stejně jako doteď.

 

The Fialky a lidi co to chtěj – tak zněl nadpis našeho článku, ve kterém jsme vám slíbili rozhovor.  Tahle kapela totiž oslaví 6. února 20 let na scéně, tak jsme si o její historii, současnosti i budoucnosti, povídali se zakládajícím členem kapely, kytaristou a textařem Kečupem. 

Samozřejmě jsme mu hned položily dotaz, který nám v již zmíněném článku přistál v komentářích.

Ahoj Kečupe! Když jsme psali článek o songu Lidi to chtěj, vyzývali jsme čtenáře, aby nám taky nahodili dotazy, které je zajímají. Nejvíc chtějí vědět, jak vznikla tvoje přezdívka?

Tak to mám radost, že čtenáře něco zajímalo. Na tohle jsem odpovídal asi 1000x a rád říkám, že to prozrazuji jen osobně, abych měl na koncertech téma k hovoru. A taky mám vždy jinou verzi. Ale OK přiznám tedy barvu, všechny ty sexuální historky jsou blbost, pravda je taková, že jsem měl v deseti letech na táboře místo čutory láhev od kečupu. No a tak to vzniklo, tu přezdívku mám už 26 let a někdy mi tak řeknou i rodiče. 

Tenhle rozhovor vzniká především kvůli narozeninám The Fialky. V únoru oslavíte 20 let.  Tak pojďme na úplný začátek. Jak jsi se dostal k muzice, kdy a kde vznikly The Fialky?

Já jsem se dostal k muzice právě v tom oddílu, kde vznikla ta přezdívka. Byli tam starší instruktoři a vedoucí, co většinou poslouchali rock a metal, a pak taky někdy punk. A já se tam asi ve 13 -14 rozhodl, že punk mi sedí nejvíc a od tý doby jsou všechny punk kapely součástí soundtracku mýho života.  Třeba první dvě CD jsem si koupil na dovolený s rodičema v Itálii a bylo to CD The Clash jednička a první deska Korn. Když jsem si pak vybral punk, tak jsem numetalisty z Korn vyměnil dvojku od Exploited. Pak, asi v 16 letech, jsem začal jezdit na punk koncerty a byl na prvním Antifestu a věděl, že to je pro mě to pravý ořechový.

Dneska jste považováni za jednu z nejlepších punk/rockových kapel, ale cesta k tomu musela být trnitá. Vzpomeneš si ještě na váš první koncert?

Nevím, jestli nám takový status přísluší, ale už to že si to myslíš ty, mi dělá samozřejmě radost. Ale lepších kapel je tady víc než dost.  Samozřejmě že cesta z pražských hospod a squatů, kde jsme první roky hráli, přes první výjezdy na Dobříš a Příbram, až po pravidelné koncertování po republice, svého času i Slovensku a Polsku, pár let trvala. Na svůj první koncert si samozřejmě vzpomenu a rád vzpomínám. Bylo to v centru proti drogám Krok v Modřanech. Legendární je ale hlavně koncert druhý, který jsme tam zopakovali. Tam se totiž stalo to, že jsme po předešlé zkušenosti vyzvali kámoše, ať si vezmou své pití, protože tam měli jen limo a čaj, a byl pořádnej průser na světě – a doživotní zákaz hraní na tomhle místě taky. Bylo to vtipný prostě celý, včetně toho, že jsme tam jeli autobusem MHD.

A co první nahrávání ve studiu a první deska, kdy to bylo?

V nějakých provizorních studiích jsme nahrávali už dema, ale v roce 2006 jsme byli opravdu poprvé ve studiu. Domluvil nám to tam kamarád a byla to úžasná zkušenost… To studio sme si nemohli dovolit, tak se vymyslelo tak, že budem nahrávat prostě večer, nebo spíš v noci, kdy tam dotočí nějaká zpěvačka. Takže jsme čekali třeba do jedenácti v hospodě, a pak tam šli. Vzniklo z toho EP United s písničkama Punk sex pivo, Punk77, United, který hrajem dodnes, a byli stavebním kamenem naší první oficiální desky Průser, která vyšla oficiálně pod labelem a měla distribuci. A vůbec tahle věc změnila celé fungování kapely, ty písničky předurčily náš styl a hudební směr do dnešních dní. Nemluvě o tom že Punk sex pivo, vládlo jako nejhranější píseň tehdy veleúspěšného serveru bandzone dva roky a celkově nás díky ní najednou znal kde kdo. Myslím, že písnička od Nežfaleš „Jeden Song“ je tak trochu o Punk sex pivu.☺ 


Jak ti vlastně zní, že Fialky slaví 20 let, co to v tobě vyvolává?

 

Nemůžu tomu vlastně uvěřit. My jsme začali od nuly jako naprostý hudební analfabeti a je úžasný, že jsme se dožili dvacetin jako aktivní kapela, která někoho zajímá.


Kdo je v kapele považován za zpěváka, vždyť zpíváte vlastně všichni, což není moc obvyklé.

Já jsem byl zpěvákem do roku 2007, po první desce jsem měl úraz hlasivek. Kapelu to málem položilo, ale bubeník Tom, který zpívá výborně, řekl, že pojedem dál a hlavním hlasem se stal on. On je hlavním hlasem na nahrávkách. Na koncertech pak zpívá všechny texty spolu s Marcelem Greenem, který na deskách zpívá druhý hlas víc v pozadí. Já jsem se tomu také přizpůsobil. Stavíme to tak, aby to nestálo jakoby na zpěvákovi, ale sdělovala to celá kapela. 

Musím se přiznat, že když někdo řekne vaše jméno, jako první věc mě napadne spojení Punk, sex a pivo a hnedka potom jistá zvláštnost v textech. A to je, že zpíváte sice česky, ale je tam dost anglických slovíček. Jako příklad uvedu song This is England nebo Kérky od Terky. Proč je tomu tak?

Já si myslim, že anglická slova která máme v textech jsou dnes většinou běžně v češtině používaná. Třeba Kérky říká snad každej ne? No a This is England, vznikl tak, že jsem měl na mobilu jako spořič obrazovky plakát k tomuhle filmu a ten refrén si tam prostě přečetl. 

Je nějaký song, který by si smazal z historie kapely, kdybys mohl?

Nevim, teď si nevybavím… Máme spoustu kravin který by možná nestály za nahrání, ale formát desky má to kouzlo, že si tam dáš i nějaké naprosté voloviny a nemusí být vše hitový, nebo hluboký. Byl čas, kdy jsem si myslel, že už se budou vydávat jen singly a alba jako taková zmizí, ještě že to, díky vinylům a streamu celých desek, tento formát nakonec ustál. 


Zanechme historie, pokud ji bude chtít někdo znát, najde ji detailně zpracovanou na vašem webu. Jak již bylo zmíněno, oslavíte 20 let. Kdy a kde?

Bude to ve čtvrtek 6. 2. 2020 v pražském klubu Futurum music bar. Už dlouho jsme tady chtěli zahrát, protože poslední roky jsme tu točili klipy k desce „Je ti to málo“, ale koncerty tu neměli. Takže jim nyní minulé laskavosti rádi oplatíme takto, a věřím, že prostor i jeho velikost naší oslavě sednou ideálně.

Co jste si na oslavu nachystali, přijdou nějací hosté?

Chtěli jsme udělat něco fakt speciálního a nakonec jsme vymysleli, tak trochu po vzoru německých „punkových Kabátů“, Toten Hosen. Oni mají alba, kde nahráli nově punkové klasiky, ve kterých nechali zpívat originální zpěváky. Takže my jsme si dali dohromady songy, na kterých jsme se sehrávali na prvních zkouškách a vyšlo z toho, že zahrajem pět českých punk písniček a pozveme si Honyho z Visáčů, Zdeňka z SPS, Bořka z E!E, Sváťu z Totáčů a Petra Hoška z Plexis, aby je s náma zazpívali. Další hosti pak budou bývalí členové a kamarádi. Jako třešnička na dortu budou Berlínský punkáči Berlin Blackouts, který dobře známe už z Radio Dead Ones a z Ramones muzea, který je v Berlíně.


Také pokřtíte novou desku. Jak se jmenuje, kdy a kde se nahrávala a kolik nových pecek obsahuje?

Jmenuje se Punk rock rádio, podle titulní písničky a obsahuje 12 novinek. Deska vznikla tak, že jsme původně chtěli na jaře 2019 nahrát jen EP, ale pak se sešly nápady a k 6 natočeným věcem jsme přitočili dalších 6 na konci léta. Nahrávali jsme to jako všechny předešlá alba s Honzou Balcarem v jeho studiu a byl to tam zas skvěle strávený čas. 

Na jarě jedete turné s Totálním Nasazením a Nežfaleš. Nevznikne z téhle šňůry i nějaký společný song?

Je to zajímavý nápad, ale nic takovýho v plánu nemáme.  Ale je dost možný, že si navzájem, během koncertů, půjdem zahostovat.☺

Co chystáte na dalších 20 let?

Hrozně bych si přál, abychom hráli dalších 20 let stejně jako doteď. Zatím je v plánu jen vydat reedici druhé desky Šance, bylo by to její poprvé na vinylu, abychom na tomhle nosiči měli vše. Ale dřív jak na konci roku to nebude..

A klasická otázka na závěr, co bys popřál čtenářům našeho magazínu?

Přeju jim ať je baví vaše články a rádi se sem vrací. 😉 

Díky za prostor! 

GABBA GABBA HEY!

Děkujeme za rozhovor!

Pro ty, co se dočetli až sem:
Máme pro vás ještě jednou důležitou informaci týkající se oslav The Fialky. Kluci nám dali 2 lístky, které obratem darujeme někomu z vás. Tak buďte ve střehu bude to rychlosoutěž, protože koncert se rychle blíží.

 

Komentáře