Magazín Kulturák

Webový magazín věnovaný cz/sk rockové hudbě

Kuba Březina: „Jít do toho naplno!“

Kapela RozHudA je známá zřejmě pouze opravdovým hudebním fajnšmekrům, ale věřte, že její seskupení to společně táhne již 10 let, a nyní se chystá vyplout do vod oslav a rebélie. O to, co vše je v plánu a kdy se na “celebration” můžeme těšit se s námi podělil Jakub Březina.

 

Ahoj Kubo, mohl by jsi našim čtenářům na úvod, trochu představit tvoji kapelu RozHudA?

Ahoj, prosím tě Rozhuda je taková punk rocková skvadra funkční od června 2007. Hrajeme hodně živou a energickou muziku. Zakládáme si na českých textech a na tom aby každá píseň zněla trochu jinak – proto je nás v kapele tolik aby jsme mohli co nejobsáhleji využít potenciály všech nástrojů.

Takže letos slavíte 10 let od založení, proběhly už nějaké oslavy nebo se teprve něco chystá?

Přesně tak – přesných 10 let oslavíme 9.6.2017 v Pohořelicích u Brna kde na náměstí odehrajeme s kapelou Rosie a Limetal.

Ale jelikož jsme hlavně kapela z Jižáku (Jižní město-Praha), tak o týden později 17.6.2017 bude oficiální oslava v klubu Modrá Vopice – čeká nás tam dvou hodinový set a spoustu speciálních hostů.

To zní velmi dobře a aby těch oslav nebylo málo měli jste nedávno
100. koncert. Jak a kde proběhl?

To máš pravdu, koncert s číslem 100 jsme odehráli ve „Stodole“ v Košátkách. Měli jsme tam k dispozici vlastního zvukaře Vildu takže zvukově to bylo super, lidí sice moc nedorazilo ale těch pár, pro které jsme hráli, neskrývali po každé naší písničce nadšení. Dokonce si s námi i zazpívali, což bylo milé, a jsme rádi za takovou podporu.

Snad se neurazíš, ale na 10 let hraní mi přijde 100 koncertů málo. Proč jich není víc? Přeci jen jsou kapely, které těch 100 koncertů dávají i za rok.

Jasný, heleď neurazím – naopak tuhle otázku vítám.

Jde o to že sice jen stovka, ale jsem rád za to, že kapela koncertuje konstantně a že tam nejsou moc velké výkyvy s vystupováním. Navíc jsme si akce začali i dost vybírat v tom smyslu, že už nechceme třeba tolik hrát v Praze a baví nás cestovat po různých městech a poznávat nové lidi.

Hlavně, když hraješ moc na jednom a tom samém místě lidi, pak tolik nechodí, a my nejsme zrovna kapela, co by hrála nějakou středně proudou líbivou muziku (nebo to ať zhodnotí každý sám), každopádně pro nás je důležité každý koncert odehrát na plno a předat lidem kus naší energie a pozitivní nálady. Ať je na koncertě 300 lidí, nebo jen dva.

To je pravda, na Muzikum festu mě váš koncert hondě bavil. Hele a když už máte ten rok plný oslav, nechtělo by to oslavit i nějakou novinkou? Poslední deska je tuším už 5 let stará….

Popravdě to je naše Achilova pata. Třetí CD je roztočený ale máme tam jistý problémy s nástrojovkou. Řekli jsme si, že to třetí CD bude o úroveň lepší a poslouchatelnější (metronom, já se začal od znova učit na elektriku), bohužel to ještě není hotové a já už ani nedokážu říct kdy by jsme ho mohli pokřtít. Popravdě si myslím, že v listopadu by jsme mohli vypustit třeba dva singly (snad bych toho nechtěl moc) a k tomu třeba nějaký videoklip. Každopádně materiál je ale jde jen o to, aby si každý nahrál to svoje a může jít do světa s něčím novým. Samotné nás to štve.

A kdo ví, má v dnešní době dělat celou placku nebo jen ty „singly“ sami jsme zvědaví jak to dopadne. Každopádně z těch základů co máme víme, že to bude konečně už alespoň „trochu“ muzika a ne jen punk. 

To je otázka za zlatého “bludišťáka”. Bohužel v dnešní době se hudba více streamuje než kupuje. Ale taky frčí crowfunding, jak se vy díváte na tenhle způsob financování desky?

Tak nějak… heleď myslím si že na tohle nemáme koule. Všechno si financujeme sami, protože je pro nás kapela koníček – nerad bych se dostal do situace, kdy by jsme byli “defuckto” někomu zavázaní (když vím jaký máme teď problémy s tím nahráváním třetího “céda”).

Jako nechci mluvit za celou kapelu ale já to tak mám.

Jasně, tomu rozumím, takhle jste svými pány. A k té dnešní době se váže ještě jeden fenomén, kterým je youtube. Když tam zadám váš název, vyběhne na mě pár záznamů z vystoupení, to nemáte žádný klip. Jak to?

Přesně tak. Máme jeden amatérský, který jsem dělal na koleni. Je k písni „Zewling na Jižáku“ a je to prostřih z koncertů, které jsme zažili.

Popravdě otázku klipu jsme začali řešit před dvěma roky, a shodli jsme se na tom, že ho nemá cenu dělat k žádné z těch starých pecek. Že by to byl de facto jen krok dozadu a kroužení pořád dokola. Proto už teď máme pár nápadů a tipů který klip bude náš první. Vybírat bude rozhodně z čeho.

Snad se ho dočkáme brzo. Ještě mě velmi zajímá jedna věc, a to je váš název RozHudA. Jak to vzniklo a proč je to psáno zrovna takto?

RozHudA vznikla úplnou náhodou. Původní název kapely měl být „Ventilace bez legrace“ ale to bylo málo drsný tak pak náš první sólo kytarista přišel s Rozhudou.

Až za 3 roky jsme zjistili skutečný význam toho slova. A jelikož nás celkem vystihuje, tak jsem rád že původní název padl.

Teď přichází léto, které je plné festivalů, kde vás můžeme potkat?

To je skvělá otázka. Odpověď zní: nikde.

V červenci jsme si všichni hodili nohy na stůl. Přišly nám nějaké nabídky, ale náš zpěvák Pája se stane poprvé otcem a respektujeme jeho přání (chce být po ruce svojí rodině), takže v červenci nemáme žádný koncert.

Na srpen se tam pár akcí rýsuje ale zatím to je ve fázi domlouvání.

A až skončí fáze domlouvání, tak to najdeme kde?

Jako vždy na našem Bandzone a na FB stránkách. Ano, oficiální stránky už jsou taky v plánu, ale popravdě nám pro komunikaci s fanoušky FB hodně vyhovuje. 

Tak na tohle je FB ideální. Chtěl by jsi závěrem něco popřát čtenářům našeho magazínu?

Jelikož se blíží léto, tak ať všem vyjde počasí tak jak chtějí, co nejméně úpalů a “vopic”. Hlavně choďte na koncerty a objevujte kapely které neznáte, občas to může být zážitek.

Každopádně my moc děkujeme těm pár lidem co nás dodnes podporují, a kteří se nebojí chodit na koncerty!

I my děkujeme za příjemné popovídání a těšíme se na oslavy a novou desku.

Komentáře