Magazín Kulturák

Webový magazín věnovaný cz/sk rockové hudbě

Mighty Sounds rozezvučely Tábor již popatnácté

Druhý červencový víkend byl i pro magazín Kulturák, stejně jako pro tisíce dalších normálních lidí, co se vyznají v muzice, ve znamení ska, punku, punkrocku, rock’n’rollu, hardcore, reggae, rockabilly, indie rocku a všech jiných odnoží těchto žánrů. Mighty Sounds je zkrátka jihočeská legenda, která nezklame.

I letos Tábor ožil zvukem kovových strun a dřev bušících do rezonujících blán za zvuků melodických linek textů kapel v kontrastu se řvoucími pocity diváků na druhé straně pódia.

Ačkoliv se duch festivalu nese z 80% na jménech cizokrajných kapel a mohlo by se zdát, že tím vybočuje z našeho primárního středobodu zájmu, i zde narazíte na zvučná česká jména. A to nás pochopitelně zajímá, takže jsme si nemohli tuto párty nechat ujít.

Vám z toho podáváme aspoň krátký výcuc z našich dojmů.

CESTA

Na festival vyrážíme již ve čtvrtek s obavou o počasí. Předpověď hlásí celovíkendový déšť.  Mighty je k našemu štěstí ale místo plné pozitivní energie a dobré nálady, díky které se i počasí umoudří. Náš víkend tedy překvapí sice občasná přeháňka (občas i větší), ale na nás ani pořadatele si nepřijde! Kromě hlavní stage jsou tu totiž ještě kryté stany zásobené “nálevnami” pro potřebné doplňování pitného režimu. Zbývá nám tedy jen pár věcí: postavit stan, pozdravit pořadatele, prozkoumat okolí a užít si víkend.

PÁTEK

V pátek otevírá hlavní stage punková legenda SPS. I přes to, že musejí skrze virózu kytaristy Petra odehrát koncert ve třech, nelitujeme a vidíme, že tenhle víkend bude rozhodně stát za to.

Po legendách punku si užíváme zahraniční kapely v čele s Clowns a Mal Elvé. V zápětí se přesouváme do Lucky Hazzard Stage na partičku, o které píšeme často a rádi. A právě Nežfaleš nás dostává do správné náladičky! V playlistu nechybí Vodka a Lexaurin z posledního splitka se Superteslou, ani staré osvědčené fláky. Po koncertu sbalíme trsátko od Kráťy (děkujeme moc) a čekáme na Prague Conspiracy, na jejichž set jsme z důvodu nového složení, velmi zvědaví.

Verdikt: Za nás vrchol festivalu! (I když si uvědomujeme, že nejsme příliš nestraní.)

Kluci s Annou si pódia “neřádsky” užívají a hrát je baví, druhá kytara dodává celému vystoupení neskutečný drive, zpěvačka není ani o kousek pozadu za bývalou Anetou Galis. Tahle výmena se zkrátka povedla!

Přesouváme se do Jameson stage na Fast food orchestra, kteří si pro nás nachystali překvapení v podobě hostujícího MC DR. Karyho. Naperou do nás z fleku novinku Pláže, ke které se chystají točit klip. Slovy nelze ani popsat, kolik energie do nás touhle peckou pustili. Kam se na ně hrabe rychlost městských fastfoodů, které by nestihly ani otočit maso na plotýnce s burgerem, za dobu, co se tady dostalo publikum do varu.

Jelikož je skoro půl jedné v noci, koukneme se ještě na kousek Elektrïck Mann a Nevereš a jdeme na kutě.

SOBOTA

V sobotu po obědě otevírají scénu Punk Floid. O těchhle řízcích jsme u nás ještě nepsali, jelikož poslední novinka – Naše cesta – vyšla v roce 2015, a to náš magazín ještě nefungoval.  Jediné, co tomuhle koncertu chybí,  je dle nás Má ji šedou.  Přebíháme pod hlavní stage,  kde zrovna finishuje legenda českého ska Sto zvířat,  a  pomalu si myslíme, že pro nás sobota  velkých jmen už skončila. V programu nacházíme už víceméně jen zahraniční jména.

Omyl!

V Jameson stage nás náhle upoutá Skywalker. Nechápeme, jak mohl naší pozornosti doposud tenhle band unikat.  Kapela hrající od 2010 má za sebou koncerty v Kanadě nebo Číně a od Mighty Sounds 2019, jsou již i v našem hledáčku.

Dostáváme zprávu, že kvůli názorovým neshodám svůj koncert ruší Cockney Reject. Místo nich vystoupí Pirates of the pub. Pro kapelu rána z čistého nebe a výstřel a měsíc. Poprvé na Mighty a hned v nejlepší čas – 20:05.

Tímto sobota s ohledem na české interprety opravdu končí.

NEDĚLE

Neděli pro nás otevírá Švihadlo, které svým setem přivolává slunce nejen v duši, ale i na obzoru.  Po něm nastupují s naším obdivem Plexis. Rádi vidíme, že se kapela již zotavila z nedávné vážné nehody, a myslíme na bývalého kytaristu,  nyní ze zdravotních důvodů už “pouze” zpěváka, Petra Hoška. Klobouk dolů chlapi, říkáme si v duchu a užíváme si tenhle koncert na plný koule. Znějí hity jako TO, Cesta k druhejm i spousta dalších.  Na pódiu se potom s Plexis střídá Houba, která po 10 letech nahrává novou desku (o tom vyjde jiný článek), z té hraje hned 2 ochutnávky.

Před vrcholem večera se jdeme ještě najíst, a pak už hurá na Pipes and Pints! I zde proběhla výměna zpěváka. Tady ale nemůžeme bohužel konstatovat to samé, co u Prague Conspiracy.  Travis není sice špatný a Pipes nechceme ani v nejmenším shazovat – muzika je to stále výborná, jen nám v ní chybí taková ta syrovost, kterou se doteď vyznačovala. Za nás, a to říkáme opravdu neradi, zklamání festivalu. Jelikož byli PaP poslední českou kapelou, jdeme se podívat ještě na The Casualties a spát.

ZÁVĚRY

Celkově se Mighty povedlo. Velký díky patří organizátorům, security a všem, co s tímto mají něco společného. Největší plus je čistota, kterou byste na takové akci asi nečekali,  mohou za to jak zálohované kelímky, tak brigádníci, kteří chodí po celém prostoru festivalu a průběžně ho uklízí. Kapely nás samozřejmě nadchly. České zastoupení obstálo v konkurenci cizinců skvěle a my se těšíme zase za rok na viděnou!

 

Komentáře