Magazín Kulturák

Webový magazín věnovaný cz/sk rockové hudbě

V každém z nás bylo, je a bude dobro, věří Morgan z 5OT

Five O’clock Tea je crossoverova parta fungující od roku 2005. Od té doby odehrála stovky koncertů s předními českými kapelami, ale třeba i s legendárními Dog Eat Dog. Vydali čtyři studiová alba, to poslední vyšlo v Listopadu 2016 s názvem To dobrý je v nás
Nejen o těchto věcech s námi hovořila jejich zpěvačka Morgan. Pojďte se na to podívat.

Ahoj Morgan, na začátek, než se začneme zabývat tvojí kapelou Five´O clock tea, prozraď nám, prosím, kdy a jak jsi začala se zpěvem a jak ses dostala do 5OT?

Ahoj, se zpěvem jsem začala, když jsem chodila ještě do školky a s mojí mámou jsme šly doprovodit mou o pět let starší sestru na nábor do dětského sboru. Tenkrát mě za mýho hlasitého breku donutili, abych jim taky něco zazpívala, že berou i předškoláčky. Se slzami v očích jsem jim zazpívala písničku „Pec nám spadla“ a tak mě přijali. Od té doby jsem zpěvu propadla. (smích)

Do 5OT jsem se dostala díky tomu, že mi Richie (kytarista) zavolal, že jim odchází zpěvačka a že náš druhý kytarista, Dirt, mě viděl na jednom koncertě s mou, tenkrát aktuální kapelou, HOODERMANIAX. S Richiem jsme si dali první schůzku, která skončila asi po šesti hodinách a dvaceti pivech, takže se naše první setkání mimořádně vyvedlo! Mezi tím si mě samozřejmě „prolustrovali“ na všech možných dostupných záznamech z koncertů. Já o nich do té doby neslyšela, ale když jsem je poznala osobně na jednom koncertě, myslím, že jsme si padli se všema do oka. 

Na Vašem Bandzone jsem četl, že jste jeli koncerty nebo turné např. s Cocotte Minute, Imodium, Divokým Billem, Horkýže slíže a dokonce Dot Eat Dog. Je nějaký koncert nebo turné na které vzpomínáš nejraději?

Všechny koncerty jsou jedinečné, ale hodně silné to bylo samozřejmě s DOG EAT DOG a bavilo mě turné s Lety Mimo a s LOLOU, s nimi to bylo prostě milý! Kluci jsou super. Tyhle akce mi teď přilétly jako první na mysl … Určitě by se ale našly i další a další.

V Listopadu jste v podstatě po 5ti letech vydali novou desku. (Frčíme si na páru 2011, reedice 2012). Proč tak dlouhá pauza, když předchozí desky vycházely po třech respektive dvou letech?

To bychom asi taky rádi znali odpověď. (smích)Těžko říct, možná jsme si na ní dali prostě tak moc záležet, a tak dlouho jsme ji brousili, až ten čas tak rychle utekl a deska vyšla až za takovou dobu. Možná v tom sehrál roli i můj nástup krátce po vydání předchozí desky Frčíme si na páru a nějakou dobu trvalo, než jsme se s klukama sesynchronizovali, co se jak hraní tak i celkově spolutvorby týká. Přeci jen, já byla zvyklá na úplně jiný styl práce a kluci už měli zajetý svůj systém. Asi těch faktorů do toho působilo víc.

Jak vlastně vypadá proces skládání u 5OT? Kdo píše texty, dělá muziku? Vzniká prvně text, a pak hudba, nebo obráceně?

Kytaristi přijdou se základem. Ve zkušebně se to rozvine. Vokály do toho nasadí linky zpěvu a rapu a Richie nebo Fiki donesou texty, který taky ještě společně pořešíme a Richie to většinou dotáhne a uzavře. Jak prosté, že? (smích) Jenže já do toho taky mluvím, protože texty vymyšlené „nezpěvákem“ je někdy dost těžké interpretovat, což je pak diskuze na hodiny. Ráda bych si zpívala své texty, ostatně jsem na to dřív byla zvyklá, ale já jsem laděná moc romanticky a je takový spíš holčičí, takže ty mám u sebe „v šuplíku“ a čekám na vhodnou příležitost, až je budu moct použít.

Nedávno jste vypustily klip na titulní píseň To dobrý je v nás. Jak vznikal, a kdo si v něm zahrál?

Klip je super, vznikl tak nějak přirozeně a velkou práci na něm odvedl samozřejmě Michal Skořepa, který je autor obrazu a scénáře. A všechny postavy, které v něm jsou, tam prostě sedí. Za mě naprosto přirozený, tudíž parádní, a jsem za něj moc šťastná.
Mám jmenovat jednotlivé herce? Byla jsem hodně překvapená z Borise Rudého, ten mě dostal hodně, ten jeho démonský vzhled a přitom velmi sympatické vystupování. Další, Hellboy, motorkář, dvoumetrový „drsňák“ se zlatým srdcem a jiní. Každý měl své místo kam pasoval dokonale.

Píseň je velmi optimistická. Opravdu podle vás z lidí ještě nevymizelo dobro? 

V každém z nás je, bylo vždy a zůstane. Musíme tomu věřit, to je prostě fakt. My na to jen prostě upozorňujeme. To, co vidíme kolem sebe, je jen pokus našeho ega dobro zatlačit do pozadí. Když odhodíme ego, když ho odhodí všichni, uvidíme a hlavně ucítíme právě to dobro.

Začal podzim, pojďme ještě zavzpomínat na léto. Prozraď nám, jaký festival sis nejvíce užila?

Nejvíc mě bavila Keltská noc v Harrachově pod kopcem a mega skokanským můstkem. Nádherná příroda, která mě unesla, vynikající borůvky. Naprostá idylka. To mě bavilo nejvíc.

A naše poslední, zřejmě očekávaná otázka.
Co bys závěrem popřála čtenářům magazínu Kulturák?

Hlavně buďte všichni šťastní. Na starosti zapomeňte a vzpomeňte si na to, že TO DOBRÝ JE VŽDYCKY V NÁS.

Komentáře