Magazín Kulturák

Webový magazín věnovaný cz/sk rockové hudbě

Vojta z Tragedis: “ Nehodlám se nikdy vzdát.”

V předchozích článcích jsme upozorňovali na připravovaný rozhovor se zpěvákem Tragedis Vojtou Petrů, tak Vám ho nyní přinášíme.

Tragedis je punková kapela, pocházející z Jindřichohradecka, vznikla 4.dubna 2008 v hostinci u Marty v Lodhéřově. K debutovému CD Zatím si stůj nyní přibyla novinka Nikdy to nevzdám, a nejen o něm jsme si s Vojtou povídali.

 

Ahoj Vojto, hnedka zkraje, co nikdy nevzdáš?

 

No ty jo, dobrá otázka. Musím uznat, že si mě docela zaskočil, ale odpověď zní asi sám sebe. Minulý rok, upřímně řečeno, nestál za moc. Řešil jsem spoustu vyčerpávajících osobních starostí a myslím, že se to do jisté míry odrazilo i na našem novém cédéčku. Nevím, jestli to tak má úplně každý, ale minimálně já vnímám písničky jako takové sondy do duše autora a někdy si napíšu text, kterým sám sobě pomáhám na nohy. Snažím se nepropadnout úplné beznaději, ale spíše za tím blbým dneškem vidět lepší zítřek, i když to není vždy lehké.
Dá se tedy říct, že boj sám se sebou je to, co nehodlám nikdy vzdát.

 

No bylo to trošku zákeřný, ale narážel jsem tím na to, že máte nové CD Nikdy to nevzdám. Kde jste ho natáčeli a jak dlouho vznikalo?

 

Pokud do vzniku budeme počítat i psaní a secvičování písniček, pak jeho vznik a vylisování ve fabrice, dá se říci, že CD vznikalo asi rok a půl. A stejně jako u naší starší desky jsme se svěřili do rukou Pavlu Bromovi v Klatovském studiu ExAvik.

 

Jak u Vás vůbec probíhá proces skládání? Prvně je text a na něj až muzika?

 

V našem případě je to spíše naopak. Já si myslím, že pokud mají slova opravdu sedět do muziky, musí být nejprve dána základní melodie a teprve na tu se pak nabalí text, nakonec přijdou kudrdlinky. Je ale pravda, že písnička od písničky má při vzniku drobné odchylky. Někdy mě napadne obojí najednou a je to jasný od začátku, jindy je to třeba o tom, že slova vznikají na něco, co má jen hodně naznačenou melodii. O to víc práce je potom na takové písničce ve zkušebně.

 

Ptám se proto, že na punkovou kapelu máte vcelku neobvyklý nástroje. Harmonika, housle, takže dát něco dohromady musí být docela fuška ne?

 

Já mám právě pocit, že posledních 6 až 7 let, kdo nemá v punkový kapele harmoniku, je divnej, ale speciálně u nás se to snažíme s akustickými nástroji nepřehnat.

V tom si třeba myslím, že jsou Tragedis trochu odlišní od jiných podobných kapel že to neopíráme jen o harmoniku, ale rádi si zkusíme třeba i tvrdší písničku bez ní.
Ale abych odpověděl na tvojí otázku, pokud chceš dát dohromady novou písničku a přidat tam harmoniku, nebo housle, tak musíš udržet na uzdě kytaristy, i kdybys je měl sešvihat prodlužovačkou, protože pokud jsou nehlídaní, nacpou svoje sóla úplně všude a pro další nástroje nezbude prostor.

 

To že tam slyším i jiný nástroje mě na tom právě velmi baví. A když se k tomu přidá text, který mluví člověku z duše, je to pak pecka.
Texty píšeš sám, nebo je společné dílo?

 

Z drtivé většiny sám, ale čas od času mám sklony to přehnat s morbiditou, nebo vulgaritou, což mi kolegové vytknou a já to s brbláním opravím, načež s určitým odstupem uznám, že měli pravdu.

 

Tak hlavně, že to dokážeš uznat.
K nové CD patří i křest a tour. Proběhne něco z toho, nebo snad oboje?

 

Křest proběhne určitě. Toto CD se rodilo oproti předchozímu dost ztěžka, spousta trablů a jobovek, takže hned jak se mi dostane do ruky a bude-li hrát a booklet bude kompletní, půjdu se samou radostí asi ožrat.
Nicméně oficiální křest proběhne doma v Lucky Pery 1. 4. 2017.
Tour se
nám trochu rozpadla, ale určitě se pár dalších koncertů najde, a kdo by nás chtěl slyšet živě, ať se koukne na koncerty www.tragedis.cz

 

Tak na křtu se potkáme určitě.
A nějaký klip na song z Nikdy to nevzdám je taky v plánu?

 

Jo určitě. My už jsme se před časem dali na trnitou cestu točení klipů, takže i tentokrát je minimálně jeden v plánu, ale tady bych se moc rozepisovat nechtěl, aby bylo taky nějaký to překvápko.

 

Jasně, tomu rozumím. Tak tedy poslední otázka.
Je něco speciálního co by jsi chtěl popřát čtenářům Kulturáku?

 

Podporujte underground. A je fuk, jestli se bavíme o muzice, divadle, nebo vedení informačního webu, protože amatéři to třeba nemají tak promakaný jako profíci, ale zas to dělaj srdcem.

Díky za rozhovor.

  

I my děkujeme Vojtovi za jeho ochotu a odpovědi, které baví. Doufáme, že se křest vydaří a budeme se moct těšit na nové a nové hudební pecky. Vždyť od toho tady jsme. Chceme vás zavalit kvalitní muzikou, dobrými texty a snad i zábavnými články. Máte-li cokoliv na nás, pište, chatujte, komentujte, zkrátka reagujte.
Za každou odezvu jsme rádi a děkujeme, že nás čtete.

 

 

Komentáře